A közös műhelyfoglalkozások és az otthoni munkához nyújtott hathatós segítség eredményeként a résztvevők június végére szakértői támogatás mellett készíthetik el portfólióikat, így a nyarat már többnyire pihenéssel, nem pedig „portfóliószorongással” tölthetik el.
A Mód-Szer-Tár 2021-ben is műhelyfoglalkozások keretében kívánja támogatni a pedagógiai és mesterportfóliók elkészítését.
Célunk, hogy a gyermekek/tanulók foglalkoztatásával megvalósítható portfólió tartalmak hathatós szakmai segítséggel – lépésről lépésre – készüljenek el június végéig, a nyári időszakban pedig tervezett módon és nyugodt tempóban az egyéb kötelező és szabadon választható dokumentumok.
Ily módon időben, nem pedig az egyébként is feladatokkal terhelt 2021-2022. nevelési/tanév elejére tolódik ki a portfólió készítése, melyet 2021. november 25-ig kell az Oktatási Hivatal informatikai felületére feltölteni.
A gyakorlatközeli felkészítés egyrészt a megfelelő értelmezések, másrészt a kivitelezés tekintetében kívánja támogatni a résztvevőket.
A műhelyfoglalkozás résztvevői
- megismerhetik a minősítést érintő jogszabályi és eljárásbeli tartalmakat.
- tájékozódhatnak a pedagógiai portfólióval szemben támasztott jogszabályi és szakmai elvárásokról.
- megtapasztalhatják, miért elengedhetetlenül szükséges az általános (minden pedagógusi munkakört betöltő számára készült) Útmutató mellett az intézményspecifikus kiegészítő Útmutató ismerete.
- választ kaphatnak felmerülő kérdéseikre.
- kétheti rendszerességgel műhelyfoglalkozásokon találkozhatnak a „hasonló cipőben járó kollégákkal”, ahol előadások, közös munka és segítő beszélgetések részesei lehetnek.
- az elkövetkezendő négy hónap alatt – szakértői támogatás mellett – körülbelül 80%-os készenléti állapotba hozhatják portfólió tartalmaikat.
- egyéni igény alapján – külön díjazás ellenében – a teljes portfóliójuk előzetes szakértői véleményezését kérhetik
A Pedagógus I. és Pedagógus II. fokozat elérését célzó résztvevők:
- az első műhelyfoglalkozásról feladattervvel térhetnek haza;
- így letisztulva fogják látni az elkövetkezendő négy hónap portfólió írással kapcsolatba hozható tennivalóikat;
- melyek túlnyomó hányadát az éppen aktuális pedagógiai munkájuk részeként, nem pedig külön feladatként fognak megélni;
- konkretizálhatják az általában kétheti ciklusokra tervezett műhelyfoglalkozások pontos időpontjait.
A Mesterpedagógus fokozat elérését célzó résztvevők:
- az első műhelyfoglalkozásról szintén feladattervvel térhetnek haza;
- pontosan körvonalazva a Mesterpályázat elkészítéséhez nélkülözhetetlenül szükséges előkészületi és megvalósítási munkálatokat;
- az egyes portfólió tartalmakhoz kapcsolódó műhelyfoglalkozások témáit;
- valamint az egyes műhelyfoglalkozások közötti időszakok otthon elvégzendő feladatait, melyek kevésbé, vagy egyáltalán nem illeszkednek az éppen aktuális mindennapi pedagógiai tevékenységeik sorába.
Az útmutatók elérhetőségei:
- Útmutató a pedagógusok minősítési rendszerében a Pedagógus I. és Pedagógus II. fokozatba lépéshez (pdf) (hatodik változat)
- A különböző terület- és szakspecifikus kiegészítő anyagok eléréséhez vezető linkek az Útmutató a pedagógusok minősítési rendszerében a Pedagógus I. és Pedagógus II. fokozatba lépéshez. Hatodik módosított változat c. dokumentum végén találhatók meg.
Amit ígérünk:
- A műhelyfoglalkozásokon résztvevők hathatós segítséget kapnak saját portfóliójuk önálló elkészítéséhez,
- valamint a szerzett ismeretek és a rendelkezésre álló segédanyagok birtokában minden résztvevő alkalmassá válik portfóliójának saját tempóban történő elkészítésére, védésére.
Amit nem ígérünk:
- A műhelyfoglalkozások során kivitelezhetetlen a résztvevők teljes és végleges portfóliójának elkészítése, ahhoz az „otthoni feladatok” maradéktalan ellátására is szükség lesz,
- és nincs mód az alapvető informatikai kompetenciák fejlesztésére, melyre a „rendszer működtetéséhez” minden pedagógusnak szüksége lesz.
Akiket várunk:
A 2021 márciusában induló és június végéig tartó, a záró alkalmakra pedig szeptemberben sorkerülő Portfólió műhely foglalkozásainkra azokat a kollégákat várjuk, akik az egyébként gyakran sok nehézségekkel járó mindennapi pedagógiai feladataik mellett is „bevállalják” a portfóliókészítést, elkerülve ezzel a nyári és kora őszi „portfóliószorongást”:
- Gyakornok és Pedagógus I. fokozatba besorolt pedagógusokat, akik 2021. november 25-ig töltik fel pedagógiai portfóliójukat.
- Azokat a Pedagógus II. fokozatba besorolt és Mesterpedagógus fokozat elérését célzó pályázat megírására vállalkozó kollégákat, akik rendelkeznek pedagógus-szakvizsgával és a Pedagógus II. fokozatba történt besorolást követően hat év szakmai gyakorlattal.
- Bölcsődékben dolgozó és Pedagógus I. fokozatba besorolt kisgyermeknevelőket, akik 2021. november 25-ig töltik fel pedagógiai portfóliójukat.
- valamint azokat a kollégákat, akik tudják (vagy nem tudják), hogy aki a 2022. évben a Pedagógus I. fokozatba történő besorolástól számított 9 év szakmai gyakorlatot szerzett, minősítési eljárásban legkésőbb 2023. évben kötelezően vesz részt, és bár ez az időpont még távolinak tűnik, azonban – néhány portfólió tartalmat szeretnének jó előre elkészíteni.
A portfólió műhelyek vezetője: Lendvai Lászlóné Ani intézményfejlesztő, köznevelési szakértő, tanfelügyelő/minősítő tréner és Koppány Ivett bölcsődevezető, mentorpedagógus, csecsemő- és kisgyermeknevelő
Induló műhelyek:
- PEDAGÓGUS: tanítók, tanárok, napközis nevelők, óvodapedagógusok
- FEJLESZTŐ: óvoda és iskolapszichológus, fejlesztőpedagógus, logopédus, gyógypedagógus, gyógytestnevelő
- KISGYERMEKNEVELŐ: bölcsődében, mini bölcsődében pedagógus munkakörben foglalkoztatottak
- MESTER
Részvételi díj:
- Pedagógus, Fejlesztő, Kisgyermeknevelő műhely: 30.000 Ft + Áfa, bruttó 38.100 Ft/fő
- Mester műhely: 45.000 Ft + Áfa, bruttó 57.150 Ft/fő
Egyéni igény alapján külön szolgáltatás/díjazás ellenében lesz lehetőség az elkészült teljes portfólió előzetes szakértői véleményezésére.
A műhelyfoglalkozások tervezett időpontjai:
Az online portfólió műhelyek kéthetenkénti rendszerességgel fognak működni, alkalmanként 2 óra időtartamban, Google Meet alkalmazással.
A jelentkezési lapot, kérjük, hogy – a különböző műhelyek tartalmainak pontosítását és az együttműködést segítendő – részletesen töltse ki.
Portfólió műhely pedagógusoknak - Jelentkezési lap (75,0 KiB)
A Mód-Szer-Tár kapcsolódó ajánlása:
Hasznos információs technológiák az óvodapedagógus kezében – Online tanfolyam